Om denna blogg

Detta är en samhällsblogg, som skrivs ur ett individualistiskt perspektiv. Bloggen främjar sunt  kritiskt tänkande, individuell frihet, medborgerliga rättigheter och intellektuell hederlighet. Bloggen motarbetar övervakningssamhället, andra inslag i den pågående översåtefieringen, fördummande politisk korrekthet, hyckleri och ointellektuell masshysteri. Den motarbetar också den feminism som gått överstyr och i praktiken kommit att representera anti-jämställdhet.

4 kommentarer till “Om denna blogg”

  1. Jeanette Säger:

    Ville bara framföra att jag som kvinna är mycket glad över att någon, i detta fall du, tar strid mot denna snedvridna syn på jämnställdhet som basuneras ut i vår media. Jag och min sambo har många gånger svurit över tidningen vid frukostbordet och funderat över om journalisternas rapportering verkligen har stöd hos gemene man.

    Om man som kvinna inte håller med detta axiom är man antingen inte tillräckligt intelligent för att se “hur duperad man är”, eller så är man en förrädare. Det är rätt skrämmande att vissa radikalfeminister hyllar Solanas manifest, en galen kvinna som försökte ta död på Worhol - är detta verkligen en förebild för en sund människa?!

    Fortsätt att kämpa! Du har mitt fulla stöd!

    Vidare kan jag berätta att ingen av mina tjejkompisar anser att feministernas verklighet stämmer överens med den som vi lever i.

    När du ändå tar kampen så vore det toppen om du även debatterar om t.ex. faderskap, barnbidrag och delad vårdnad. Varför ska kvinnan automatiskt få hela vårdnaden då ett barn föds bara för att hon och pappan inte är gifta? Varför betalas barnbidraget automatiskt ut till mamman? Frågor som vi stött på nu när vi har blivit föräldrar.

    Jag vill inte att min som ska växa upp i ett samhälle som är matriarkaliskt och där män anses vara djur och mindre värda kvinnor.

  2. Elias Säger:

    Tja Pär,

    Jag gillar din text,

    Jag har sedan flera år varit bosatt i ett annat land och kan bara säga hur skönt det är att slippa allt manshat.

    Jag vill minnas att jag läste i en insändare i metro när jag var förbi en sväng i Sverige för att hälsa på päronen. Där klagade en tjej på att killar är så fega och inte vågar bjuda ut tjejer numera, medans amerikanerna gör sånt utan att skämmas.

    Svaren jag läste dagen efter var ganska roliga. En kille tyckte att i ett jämställt samhälle borde la ni tjejer också kunna bjuda ut killar lite då och då.

    Men detta var inte det interessantaste.

    Den andra killen svarade, “Fin tanke, det hade ju vart lättare om ni tjejer slutade se oss män som våldtäcktsmän”

    Det sista kommentaren var något som inte kom som en chock. På något sätt hade jag hört det förut. Jag mindes också att jag fan sagt det någon gång själv. och jag tror det finns flera därute som har sagt det också…

    Men vart var källan undrade jag till varför vi män säger så och varför kvinnor tror så om oss män,

    Svaret fick jag när jag samma dag gick igenom aftonbladets hemsida.

    Jag hittade ca 20 artiklar om kvinnovåldtäckt, 2 artiklar om kvinnor som hade blivit tvångsgifta av sina föräldrar, 2 artiklar om kvinnor som fått syra i ansiktet av sina svartsjuka män.

    Sen var det resterande mer eller mindre om vem som tjänar mest och vem som tjänar minst samt hur mycket din granne tjänar osv…

    Frågan man ställer sig är hur man känner sig som man när man läser igenom samtliga artiklar, vad får kvinnan för uppfattning av
    männen i det samhälle man lever i? och farmför allt hur känner man sig som man?

    Kanske inte en slump att insändaren var där den var..

    Självklart att vi har yttrandefrihet och pressfrihet, jag undrar vart fan det sunda förnuftet är numera…

    Det är bra att du finns och det är bra att du slår ner foten.

    Keep up the good work.

    Hälsningar

    Ps.
    Det är ganska skönt att lämna Sverige, i andra länder hatar man inte den andre könen. Kvinnorna älskar männen och männen likadant och man accepterar ens svagheter och styrkor och använder dem för att komplettera varandra.

  3. harning Säger:

    Du har fått en: “blogging with a purpose award” . :D

    Ps. Vet inte helt hur det förhåller sig i den svenska skolan (antar det är minst lika illa som i den danska) - men mer om manlig könsdiskriminering i den danska skolan kan du läsa om i “Statsreguleret kønsdiskriminering” på min blogg.

  4. Martin Säger:

    Hej Pär,

    surfa in på http://www.myspace.com/lokeloke och lyssna på Schyssta Killens Sång, tycker den är helt suveränt skriven med tanke på den ökande (på gott och ont) feminismen och jämlikhetsrörelsen i sverige. Klockren text!

Skriv kommentar