Glöm inte den Facebook-grupp som GenusNytt har startat, “Stoppa lagen om samlagskontrakt“. Den har nu 343 medlemmar men det kan bli många fler. Apropå Facebook, skriv gärna en statusuppdatering i din egen logg och nämn att folk kan bli vänner med “Bloggen Genusnytt”. Den heter precis så på Facebook. Om “Bloggen Genusnytt” får fler vänner på Fejan så sprider vi opinionsbildningen ännu bättre!
onsdag, december 1, 2010 kl. 2:22 e m |
Jag polisanmälde landstinget i Jämtlands län för att jag var tvungen att predika att det rådde könsmaktsordning i samhället där kollektivet män undertrycker kollektivet kvinnor. Könsmaktsordningen är inte vetenskapligt fastlagd någonstans annat än i feministers ogranskade svenska litteratur.
Därmed är den att betrakta som politisk agitation. Det är förbjudet i grundlagen att tvinga medborgarna att underkasta sig kravet att driva en bestämd politisk agitation. Jag beskrev det hela på min hemsida http://www.resmalet.se på sidan GENUS. Beskrev i förväg hur min anmälan skulle behandlas i det svenska rättssystemet. Det är inget brott att avsätta mig från mitt uppdrag när jag vägrar politiskt agitera för att det råder könsmakt. Det råder således en stor flexibilitet inom landets rättsväsen i att avläsa de politiskt korrekta beslutet även om detta inte ens följer grundlagen.