Förr i världen bestod beredskap i soldater med vapen och jättelager med olja, mat, skor och så vidare. Nu är det meningen att en bunt papper i ett kassaskåp ska skydda oss mot en pandemi. Vi har nämligen underskrifter på att ett läkemedelsbolag ska tillverka vaccin åt Sverige om vi ber om det. Underskrifter!
Nu tror jag inte det blir särskilt allvarligt med svininfluensan, jag tror att media som vanligt överdriver saken. Men OM det värsta skulle inträffa: Tänk dig. Digerdöden i repris. Halva befolkningen i världen död. Lik i travar på gatorna. Samhället bryter samman. Tågen går inte, kraftverken stannar.
I det läget ska Sverige alltså ringa och säga ”sätt igång och producera”. Och så får vi vårt vaccin, för det har ju några direktörer skrivit under på.
Glöm det. Panik efter vaccin skulle uppstå. De länder där fabrikerna ligger skulle förmodligen beslagta all produktion för den egna befolkningen. Om inte annat skulle mutor, våld och kanske militära ingripanden göra att de där namnunderskrifterna i ett svenskt kassaskåp blir totalt ointressanta.
Men nu tror jag alltså verkligen inte att det blir så illa. Media överdriver. Läkemedelsindustri, forskare och en del andra aktörer har mycket att vinna på panik. Mera pengar skjuts till, statusen ökar.
Är det någon som kommer ihåg galan ko-sjukan?
torsdag, april 30, 2009 kl 10:21 f m |
Så vad tycker du är rimligt? Skall vi ha en vaccinfabrik stående just in case vi får en ny digerdöd?
Och om vi skulle få ett scenario med en sjukdom där folk dör som flugor till höger och vänster så tror jag vaccinproduktion i sverige eller inte knappast är problem nummer ett.
torsdag, april 30, 2009 kl 8:37 e m |
Det värsta, Pär, är att jag tror du har rätt.
Jag tänker en smula på NATOmedlemskap och där man lovar varandra ömsesidig försvarsförmåga. Skulle Sverige vara med i NATO och både Sverige och Portugal bli militärt anfallna så skulle jag knappast lita på att Sverige skulle skicka iväg 12 stycken JAS till att försvara Portugal lika lite som jag tror att Portugal skulle skicka iväg några F16 för att försvara Sverige i en krissituation där Portugals existens står på spel.
Jag är positiv till NATOmedlemsskap men vi måste ha ett starkt nationellt försvar för den dag Domens dag inträffar så kommer alla att stå sig själv närmast.
fredag, maj 1, 2009 kl 7:23 e m |
Det är alltid intressant att veta bakgrunden till olika skeenden.
Hörde i morse på amerikansk independent radio, AM1090 i Seattle, som berättade att svininfluensan har sin grund i utsläpp av orenat avfall av Carroll Ranches, en amerikanskägd svinfarm i La Gloria, Perote Municipality, Veracruz State i Mexico.
Ägaren, Smithfield Farms har tidigare fått betala böter i USA, där de förorenade lokala vattentäkter och floder med orenat grisavfall.
1994 flyttade de verksamheten till Mexico, utan att där rena sitt avfall, för myndigheterna där var inte lika kinkiga, som de amerikanska.
I staden, La Gloria, där grisfarmen finns, har redan i februari hundratals blivit sjuka.
För mer information sök på Google på, Smithfield farms swine flu
http://www.google.se/search?hl=sv&q=Smithfield+farms+swine+flu&btnG=S%C3%B6k&meta=&aq=f&oq=
lördag, maj 2, 2009 kl 2:11 e m |
Haha ja det är roligt, kommer ihåg i ett tv-program där de sa: ”Everything is legal in Mexico, it’s the American way.”
Citatet passar bra in här.
Nåja, nog löser det sig nog.
Förresten Pär, när tror du det kommer en forskning på att svininfluensan angriper kvinnor mer än män? Jag längtar…
onsdag, maj 6, 2009 kl 2:19 e m |
Och hur ska logistiken och distrubitionen av läkemedlel se ut när världen är i kaos, landet avskuret från trafik, stor del av befolkningen sjuka eller i panik?
Förresten så kan det nämnas att försvarets alla lager för krig är tömda och destruerade, alla filtar, spadar nödutrustning osv osv är borta.
(Spadar, spett, yxor mm gick till smältverk för att inte störa den civila marknaden som skulle bli mättad för flera år framåt om kronans grejor kom ut, filtar mm gick till förbränning)
Vi har kasserat fullt fungerande utrustning för fantasibelopp.
Nyligen slog man i bromsen (försent..) och gick till baka igen till den sk ”återtagande-principen” dvs, om det blir värre i framtiden ska vi snabt kunna återgå till ett starkt invasionsförsvar.
Men alla pengar nu går till den sk ”afganistan-doktrinen” dvs inget krig hemma, frigör anslag till utlandstjänst och Battlegroups istället, dumpa allt av inhemsk intresse, vilket man gjort bokstavligen och så effektivt att det inte fanns fordon nog ens till planerade Battlegroup 2008, de stod inför auktion.
http://www.fmv.se/WmTemplates/page.aspx?id=4696
Hemvärnet fick knappt några grejor och har inte råd heller, alla bandvagnar och terrängbilar mm (som används i civila krisläge, tex snöstormen i Gävle) som inte han destrueras i fragmentering gick ut på auktion, de flesta hemvärns männen åker i sina egna privata civila bilar.
Civilförsvaret har lager, för tex, gasmasker bla i sthlm, men de har ingen organision eller övning för att dela ut, man vet nog inte ens vilket skick de är i längre..
Det är mkt värre än vad mångar vågar tro, men de flesta tror inte på en om man berättar..
måndag, maj 11, 2009 kl 12:59 f m |
Läs om Svininfluensan på http://www.drmercola.com.
torsdag, maj 14, 2009 kl 11:54 f m |
Jo fast jag skulle då verkligen inte vilja vaccinera mig! Vaccinen är kontaminerade med bla kvicksilver och skulle förmodligen döda fler är influensan skulle göra. Digerdöden var så vitt jag vet en bakteriesjukdom och där hjälper kollodialt silver ( det var tydligen därför de som åt med silverbestick kom undan och begreppet ”född med silversked i mun” myntades) eller MMS bättre än vaccin. Jag är överhuvudtaget väldigt skeptiskt mot vaccin, just för att det är så lätta att stoppa in lite av varje och det på senare tid har varit många följd sjukdomar och död ( flera unga flickor har dött efter de blev vaccinerade med Gardacil) på vaccin. Låt dom behålla sina papper i kassaskåpet. Håll dig istället så frisk du kan med hjälp av enkla och naturliga metoder. Kroppen är bättre på att hålla sig frisk om den får rätt hjälp. Ren mat och rent vatten! Sök på vaccin på youtube och se vad du själv tycker. Mateja
lördag, maj 30, 2009 kl 8:41 f m |
Vaccin är det som orsakar flest dödsfall inte själva sjukdomen man vaccineras emot. Och ”leta efter pengarna” när det handlar om ”kurer” för sjukdomar. Ta livmodershalscancer tex. som nu alla flickor i tio elva årsåldern plötsligt ska vaccineras emot. Vem tjänar på detta? Har en epidemi utbrutit som kräver insatser? Det kostar oss medborgare 1500 kr för halva kuren per flicka. Sen får föräldrarna betala 1500 kr för sin flicka. så tre tusen kronor per flicka går till vem eller vilka? i Times 27 april. om svininfluensan.
In February 1976, an outbreak of swine flu struck Fort Dix Army base in New Jersey, killing a 19-year-old private and infecting hundreds of soldiers. Concerned that the U.S. was on the verge of a devastating epidemic, President Gerald Ford ordered a nationwide vaccination program at a cost of $135 million (some $500 million in today’s money). Within weeks, reports surfaced of people developing Guillain-Barré syndrome, a paralyzing nerve disease that can be caused by the vaccine. By April, more than 30 people had died of the condition. Facing protests, federal officials abruptly canceled the program on Dec. 16. The epidemic failed to materialize.
torsdag, november 5, 2009 kl 5:55 e m |
[...] beredskap (andningsmasker, proviant och överlevnadsutrustning i stora bergrum) med en bunt papper i ett kassaskåp. Vad detta leder till ser vi ju [...]