Lögndetektor hos försäkringskassan

By parstrom

Jo, det är sant! Försäkringskassan har installerat en lögndetektor. Inte i Sverige, visserligen, men i Storbritannien testar försäkringskassan en sådan teknik. Det rör sig om den nya sorten, som analyserar rösten och fungerar via telefon. De som ringer för att sjukskriva får sin röst genomgången av en programvara som bedömer om de talar sanning eller inte. Voice Risk Analysis heter produkten om har utvecklats av det brittiska företaget DigiLog. E24 skriver om det här, BBC skriver här, en The London Paper skriver här.

Den här utvecklingen har varit på gång i ett antal år. Jag har tidigare skrivit om en liknande röstlögndetektor från det israeliska företaget Nemesysco, bland annat i min rapport Med storbror i uppfinnarverkstan (kan beställas eller laddas ned gratis här).  Nemesyscos programvara har bland annat testats i kundtjänst hos brittiska försäkringsbolag.

Tuppkammen sväller på storebror. Och vi medborgare lär väl som vanligt svälja argumentet “Den som har rent mjöl i påsen…”, så att tillvänjningen fortsätter och privatlivets sfär fortsätter att förminskas.

Ett svar till “Lögndetektor hos försäkringskassan”

  1. Vindar av misstro från storebror. - Blogghelvetet.se säger:

    [...] http://parstrom.wordpress.com/2008/05/30/logndetektor-hos-forsakringskassan/ [...]

Skriv ett svar